PORADY PRAWNE

Świadczenia chorobowe a okres wyczekiwania

W pewnych przypadkach prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego przysługuje pracownikowi bez okresu wyczekiwania, a więc nawet od pierwszego dnia zatrudnienia. Ma to miejsce wówczas, gdy pracownik: jest absolwentem szkoły lub szkoły wyższej i został zatrudniony w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły, za który uważa się dzień podany w świadectwie, a w przypadku szkół wyższych - dzień złożenia egzaminu dyplomowego, ma co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.
Do tego okresu wlicza się: okresy podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu niezależnie od długości przerw między poszczególnymi okresami, okresy obowiązkowego ubezpieczenia społecznego przed 1 stycznia 1999 r. które uprawniało do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, sprawował mandat posła lub senatora i podjął pracę w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji, stał się niezdolny do pracy z powodu wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Do 10 letniego okresu obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego nie wlicza się okresu urlopu wychowawczego i bezpłatnego. Dowodem potwierdzającym tę okoliczność jest karta wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz ewentualnie zaświadczenie lekarskie na zwykłym blankiecie o związku niezdolności do pracy z wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, gdy niezdolność do pracy wynika z późniejszych następstw wcześniej stwierdzonego wypadku.

Podstawa prawna: art. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm).

Dodatkowe informacje