PORADY PRAWNE

Świadczenia za wypadki przed pracą i po pracy

Niestety zdarza się, że ulegamy wypadkom w drodze do pracy lub z pracy. Warto więc wiedzieć, kiedy nieszczęśliwe zdarzenie zostanie uznane za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, jakie obowiązki ciążą na pracowniku, który takiemu wypadkowi uległ, i jakie świadczenia mu przysługują z tego tytułu.


Kiedy zdarzenie jest wypadkiem

Nie każde nieszczęśliwe zdarzenie, jakiemu ulega ubezpieczony, zostanie zakwalifikowane jako wypadek w drodze do i z pracy. Wypadek musi spełniać wszystkie wymienione w przepisach warunki, aby poszkodowany mógł otrzymać określone świadczenia.

Za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się zdarzenie które spełnia wszystkie poniższe warunki:

- jest nagłe
- jest wywołane przyczyną zewnętrzną
- nastąpi w drodze do lub z miejsca pracy

Wymagane jest także, aby droga do lub z pracy była najkrótsza i nie została przerwana. Uważa się jednak, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo, że droga została przerwana, jeżeli przerwa została życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą była dla poszkodowanego najdogodniejszą.


Obowiązki po wypadku

Poszkodowany, który uległ wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, musi zawiadomić o tym zdarzeniu swego pracodawcę. Musi to uczynić niezwłocznie, albo po ustaniu przeszkód uniemożliwiające niezwłoczne zawiadomienie.

Na pracodawcy z kolei spoczywa obowiązek sporządzenia karty wypadku po ustaleniu okoliczności i przyczyn zdarzenia. Karta musi być sporządzona w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku, w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje poszkodowany lub członek jego rodziny, a drugi przechowuje się w dokumentacji powypadkowej.

Uznanie zdarzenia za wypadek w drodze do lub z pracy następuje na podstawie:

- oświadczenia poszkodowanego, członków jego rodziny lub świadków co do  czasu, miejsca i okoliczności zdarzenia
- informacji i dowodów pochodzących od podmiotów badających okoliczności i przyczyny zdarzenia lub udzielających poszkodowanemu pierwszej  pomocy
- ustaleń sporządzającego kartę

Trzeba podkreślić, że odmowa uznania zdarzenia za wypadek w drodze do lub z pracy wymaga uzasadnienia.


Jakie świadczenia za wypadek

Osoba, która uległa wypadkowi w drodze do lub z pracy i jest niezdolna do pracy, ma prawo do wynagrodzenia gwarantowanego i zasiłku chorobowego w najwyższej wysokości, a także po spełnieniu określonych warunków, może nabyć prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.


Wynagrodzenie i zasiłek

Za okres niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie gwarantowane. Gdy dochodzi do wypadku w drodze do lub z pracy poszkodowany otrzymuje 100% wynagrodzenia. Od 34 dnia niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje natomiast prawo do zasiłku chorobowego. W przypadku wypadku w drodze do lub z pracy miesięczny zasiłek wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Zaznaczyć należy, że wynagrodzenie gwarantowane i zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy nie wyłączając dni wolnych.


Świadczenia bez wyczekiwania

Zasadą jest, że chory ubezpieczony nabywa prawo do wynagrodzenia gwarantowanego i zasiłku chorobowego po upływie określonego okresu tzw. okresu wyczekiwania. Jego długość zależy od tego, czy ubezpieczony podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo czy dobrowolnie. Od tej zasady jest wyjątek, który dotyczy właśnie osób, których niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy. Osoby te mają prawo do wymienionych świadczeń od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego.


Świadczenia rehabilitacyjne

Jeżeli ubezpieczony po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolnu do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, przysługuje mu świadczenie rehabilitacyjne przyznawane na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Jeżeli niezdolność do pracy powstała wskutek wypadku w drodze do lub z pracy świadczenie rehabilitacyjne wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.


Renta z tytułu niezdolności do pracy

Osoba, która uległa wypadkowi w drodze do lub z pracy może się ubiegać o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Przysługuje ona po spełnieniu określonych warunków co do niezdolności do pracy i jej powstania w określonych okresach oraz osiągnięcia w określonym wymiarze okresów składkowych i nieskładkowych. W stosunku do osób które uległy wypadkowi w drodze do lub z pracy nie jest wymagane spełnienie ostatniego z wymienionych warunków.

Dodatkowe informacje