PORADY PRAWNE

OFE - standardy wycofania z funduszu

Jak wyjść z drugiego filara

Klienci OFE, którym przynależ­ność do II filara uniemożliwia skorzystanie z wcześniejszej emerytury, będą mogli występować z OFE według jednolitej procedury. Opracowały ją same fundusze w porozumieniu z ZUS. Aby to zrobić, trzeba będzie m.in. uzyskać decyzję Zakładu o odmowie udzielenia prawa do wcześniejszej emerytury ze względu na przynależność do OFE.

W listopadzie ubiegłego roku pisaliśmy, że powszechne towarzystwa emerytalne (zarządzają OFE) zrzeszone w Izbie Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych pracują wraz z ZUS nad jednolitą procedurą unieważniania umów z OFE dla osób, którym przynależność do II filara uniemożliwia skorzystanie z wcześniejszej emerytury. Jak się dowiedzieliśmy, procedura ta została ostatecznie wypracowana i zaakceptowana.

Dotyczy ona osób urodzonych w latach 1949-1968, które nabyły już lub nabędą do 2006 r. prawo do którejś z form wcześniejszej emerytury, jeżeli spełnią warunki dotyczące odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego i wieku, a przystąpienie do OFE jest jedyną przeszkodą uniemożliwiającą im skorzystanie z niej. Wprawdzie w momencie zapisywania do funduszu akwizytorzy powinni informować klientów o skutkach przystąpienia do II filara, jednak w praktyce wiele osób podpisujących umowy nie zdawało sobie sprawy z utraty przywilejów emerytalnych. Trzeba dodać, że formalnie decyzja o wyborze OFE dla osób w średnim wieku jest ostateczna (nieodwołalne oświadczenie woli). W praktyce jednak klienci, którzy przystąpili do II filara i którym decyzja ta nie pozwala na skorzystanie ze świadczeń, powołują się na kodeks cywilny - do instytucji wad oświadczenia woli. Argumentują, że złożyli oświadczenie o przystąpieniu do OFE pod wpływem błędu i mają prawo do uchylenia się od jego skutków prawnych. Towarzystwa stosują jednak bardzo różne metody unieważniania takich umów. Na przykład największy na rynku OFE CU dość liberalnie traktuje „pomyłkowiczów", wymagając od nich tylko ich pisemnego oświadczenia, ale drugi pod względem wielkości OFE Nationale-Nederlanden wymaga od nich zaświadczenia z ZUS.

Dlatego IGTE (zrzesza 10 spo­śród 15 OFE - patrz ramka) opracowała w porozumieniu z ZUS jednolitą procedurę unieważniania takich umów. Przyjęcie procedury oznacza dla wielu klientów OFE, którzynie mogą lub nie będą mogli ze względu na przynależność do funduszu skorzystać z wcześniej­szej emerytury, ułatwienie możliwości wycofania się z II filara.


Jak unieważnić umowę z OFE - procedura IGTE

- uczestnik OFE, chcący unieważnić umowę z powodu utraty pra­wa do wcześniejszej emerytury, składa wniosek o unieważnienie umowy do OFE, z którym podpisał pierwszą umowę,
- PTE, które otrzyma taki wniosek, będzie wymagać od klienta pi­semnego oświadczenia o zawarciu umowy pod wpływem błędu oraz decyzji z ZUS o odmowie przyznania wcześniejszej emerytu­ry jedynie ze względu na przynależność do OFE,i po stwierdzeniu przez PTE nieważności umowy klient funduszu poinformuje o tym fakcie (na specjalnym wzorze) OFE, do które­go zwrócił się z prośbą o unieważnienie umowy, oraz wszystkie fundusze, których ewentualnie następnie był członkiem,

- procedura ta nie będzie obowiązywać w odniesieniu do spraw zakończonych prawomocnym wyrokiem oddalającym powódz­two o unieważnienie umowy z OFE,
- PTE poinformują o tej procedurze wszystkie osoby, które złożyły już wnioski, o unieważnienie umów,
- PTE mogą stosować korzystniejsze (od przyjętych w tej procedu­rze) zasady unieważnienia umów w stosunku do swoich aktual­nych, ale nie byłych członków, procedura będzie obowiązywać do końca 2006 r.

Dodatkowe informacje