Nie dla antyspołecznej polityki Rządu i pozorowanego dialogu społecznego

Nie dla antyspołecznej polityki Rządu i pozorowanego dialogu społecznego.

Około 200 tys. ludzi wzięło udział w Ogólnopolskich Dniach Protestu zorganizowanych przez trzy reprezentatywne centrale związkowe w Warszawie pod hasłem „Dość lekceważenia społeczeństwa". Ich kulminacją był marsz gwiaździsty trzech central związkowych. Grupa około 30 tysięcy związkowców z Forum Związków Zawodowych a wśród nich przedstawiciele Porozumienia Związków Zawodowych KADRA wraz z liczną grupą reprezentującą nasz związek wyruszyła o godzinie 12.oo spod Stadionu Narodowego w kierunku Ronda de Gaulle'a, skąd razem z NSZZ „Solidarność" i OPZZ przeszli ulicami Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście na Plac Zamkowy. Tam odbył się więc z udziałem szefów trzech największych organizacji związkowych.
Przewodniczący Forum w swoim wystąpieniu stwierdził, że związki mają już dość rządu, który mami społeczeństwo opowieściami o „zielonej wyspie", podczas gdy jej obywatele, a szczególnie młode pokolenie nie ma pracy i musi emigrować za chlebem. „Jeżeli rząd nie zacznie z nami rozmawiać, jeżeli dalej będzie promował śmieciowe umowy o pracę, elastyczny czas pracy prowadzący do niewolniczej pracy dla zysku przedsiębiorców, zatrudnienie aż do śmierci, głodowe pensje i emerytury, to powrót do stołu obrad nie będzie możliwy, a protest związkowy będzie jeszcze silniejszy. Już mamy dość lekceważenia. Będziemy razem, aż ten rząd nie zmieni swojej polityki – powiedział Tadeusz Chwałka.
Przewodniczący OPZZ dodał, że związki zawodowe nie akceptują takiej polityki, która prowadzi do nędzy i ubóstwa, nie tworzy miejsc pracy. - Nie pozwolimy rzucić się na kolana. Staniemy do walki tak, jak to robiliśmy niejeden raz – powiedział.
Piotr Duda Przewodniczący Solidarności przypomniał, że tysiące ludzi przyjechało do Warszawy by wykrzyczeć rządowi: „Dość lekceważenia społeczeństwa. Dość lekceważenia pracowników." Mówił o nadużywaniu przez pracodawców umów śmieciowych oraz błędach rządzących popełnionych podczas reformy oświaty i służby zdrowia. Zaapelował również do tych, którzy popierają politykę Donalda Tuska by wyszli na ulicę w geście poparcia dla polityków. - Nie bójcie się, pokażcie swoje twarze. Wyjdźcie na ulice. Zobaczymy, ilu was będzie.
Około godziny 16.15 manifestacja została rozwiązana. Podkreślano jej doskonałą organizację, porządek, pokojowy charakter, a przede wszystkim masowy udział zjednoczonych pod wspólnymi hasłami związkowców ze wszystkich trzech central związkowych.

 

Podziękowania - link