Wojewódzkie Targi Pracy – Katowice 2013.

Wojewódzkie Targi Pracy – Katowice 2013.

W dniu 10 października odbyły się w Katowicach Wojewódzkie Targi Pracy. Na targach wystawiali się przedstawiciele różnych firm i jednostek naukowych. Oprócz tego odbyły się warsztaty:
- Jak zostać swoim szefem,
- Jak zrobić dobre wrażenie na pracodawcy
oraz warsztaty Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej.
Tematyka targów była bardzo ciekawa i zgromadziła liczną grupę zainteresowanych. Poniżej krótka informacja jak założyć działalność gospodarczą.

Działalność Gospodarcza

Działalność gospodarcza jest regulowana Ustawą o swobodzie działalności
gospodarczej.

Szczegóły zawarte są w Dz. U. nr 173 poz. 1807 i 1808 z dnia 02.07.2004r.

Aby rozpocząć działalność należy wypisać bezpłatny wniosek CEiDG – 1 zawarty
na stronach : www.ceidg.gov.pl
Rodzaj działalności jest oznaczony kodem : PKD 2007 (www.stat.gov.pl/)

Niestety w tej chwili nie można już uzyskać dotacji na otwarcie działalności, możliwe jest tylko pozyskanie niskoprocentowych pożyczek Urzędów Pracy.

Do rozliczeń z ZUS służy program płatnik. (bezpłatny formularz ZUA na stronach www.druk.pl) Sam program płatnik jest do pobrania z strony : www.zus.pl
Zgłoszenia do ZUS dokonuje się w miejscu siedziby firmy do 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia. Każdą kolejną ratę należy opłacić do 10 dnia następnego miesiąca.

Aby rozpocząć działalność niezbędna jest pieczęć firmy, która powinna zawierać : Nazwa firmy, siedziba, regon, NIP, telefon, konto bankowe.
Prywatny NIP w momencie rozpoczęcia działalności staje się NIP-em firmowym.

Urząd Skarbowy przed rozpoczęciem działalności należy powiadomić o formie opodatkowania. (na zasadach ogólnych, podatek zryczałtowany, karta podatkowa)

Przy obrotach przekraczających 20 000 zł konieczna jest kasa fiskalna. (można zwrócić się o zwrot do 90 % ceny zakupu kasy, jednak nie więcej 700 zł)

Szczegółowe informacje na temat działalności gospodarczej można zdobyć na
bezpłatnych warsztatach organizowanych przez Urzędy Pracy lub w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Katowicach,
ul. Kościuszki 30,
40-048 Katowice
pokój 232, 230 (Pani Magdalena Miszczak, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. )

A.H.