Krzysztof Sędzikowski – prezes na 7 dni?

Krzysztof Sędzikowski – prezes na 7 dni?

Rada nadzorcza Kompanii Węglowej, na piątkowym (5 grudnia) posiedzeniu, delegowała do pełnienia obowiązków prezesa spółki Krzysztofa Sędzikowskiego. Będzie on kierował zarządem KW do czasu rozstrzygnięcia konkursu na stanowisko prezesa. Termin składania aplikacji upływa 11 grudnia. Dzień później odbędą się przesłuchania konkursowe.
Krzysztof Sędzikowski został powołany do rady nadzorczej Kompanii Węglowej 25 listopada. Ma ponad 15 lat doświadczenia jako dyrektor zarządzający i prezes zarządu w polskich i międzynarodowych firmach w różnych sektorach działalności (górnictwo i hutnictwo, zarządzanie, funduszem typu Private Equity, bankowość inwestycyjna, przemysł płyt drewnopochodnych, papierniczy i logistyka).

W trakcie swojej drogi zawodowej był m.in. wiceprezesem ds. restrukturyzacji, a następie prezesem KGHM Polska Miedź. Opracował plan strategiczny oraz program restrukturyzacji tej spółki, wiążący się z wydzieleniem aktywów usługowych i socjalnych, stanowiących ok. 10 proc. jej aktywów wraz z 10 tys. pracowników. Przygotował i wdrożył nową strategię spółki, polegającą na przejęciu kontroli nad sprzedażą miedzi i srebra na rynku światowym, integracji zarządzania finansowego i inwestycji dla części górniczo-hutniczej. W 1994 r. wprowadził KGHM na światowy rynek srebra. Osiągnął poprawę rentowności firmy poprzez obniżenie kosztów o 10 proc. i przygotował ją do prywatyzacji poprzez giełdę. Był również członkiem zarządu CTL Logistics SA, prezesem zarządu Boryszew SA i Impexmetal SA Warszawa. Jest doradcą zarządu LOT Aircraft Maintenance Services sp. z o.o. Doradzał też zarządowi JSW w zakresie przygotowania do IPO, strategii, rozwoju międzynarodowego, restrukturyzacji, kontrolingu biznesowego, organizacji i systemów motywacyjnych.

W środowiskach biznesowych posiada opinię świetnego fachowca znającego uwarunkowania branży, menedżera niepokornego, broniącego swoich racji, gdy jest do nich przekonany oraz człowieka skłonnego do dialogu. W jednym z artykułów Sędzikowski pisał: "Obejmując stanowisko prezesa w firmie przeżywającej kłopoty, menedżer odczuwa zwykle ogromną presję na wynik. Rzuca się więc w wir działania, często wykorzystując otrzymane kompetencje, by jak najszybciej wdrożyć swoje pomysły. Tymczasem, aby skutecznie przeprowadzić dużą zmianę, nowy szef powinien wstrzymać się z nagłym działaniem oraz samodzielnym używaniem władzy i wykorzystać pierwsze 100 dni na budowanie zaufania u pracowników". Jak będzie w praktyce – czas pokaże. Należy mieć nadzieję, że za jego rządów (gdy zostanie wybrany) dialog w kompanii przestanie być dialogiem pozorowanym.
Zdaniem wielu Krzysztof Sędzikowski to właściwy człowiek na właściwym miejscu. Należy jednak pamiętać, że same kompetencje menedżerskie mogą tu nie wystarczyć, bo potrzebne są działania wykraczające poza kompetencje prezesa koncernu. W obecnych uwarunkowaniach rynkowych nie da się zrestrukturyzować Kompanii Węglowej bez strategii dla całego górnictwa. Nawet najlepszy menedżer, jeżeli nie będzie miał wsparcia politycznego nie uratuje firmy.